بیش از یک سال است که در کنار تابلوی نام شهدا در خیابان ها و کوچه های مان ، تابلوهایی با عنوان بهشت ، گلستان و شکوفه و ... نصب شده است که موجب رنجش خاطر خانواده معظم شهدا و قلوب مردم شهید پرور شهرستان شده است.

به گزارش گلستان ما ؛ سالها خیابان ها و کوچه های شهرمان با چراغ نام شهدا روشن بود، در هیاهوی روزمرۀ زندگی وقتی لحظه ای چشمان مان به نام شهیدی که بر گوشۀ کوچه ای نصب شده بود می افتاد ، آرامشی خاص در وجودمان احساس می کردیم وشاید لحظه ای درنگ و تأمل و دور شدن از همۀ روزمره گی ها.

نام شهداء بر سر در خیابان ها و کوچه هایمان یک نشانه و تذکر بود ، اینکه یادمان نرود آرامش امروزمان نتیجۀ تحمل سختی ها و رنج های انسان هایی است که از خود گذشتند تا ما امروز دغدغۀ آرامش نداشته باشیم.

نام شهداء را بر سر در کوچه های مان نصب کردیم تا مرهمی باشد بر دل داغدار و منتظر مادران و پدرانی که هنوز هم چشم به راه عزیزان شان هستند.

نام شهداء را بر سر در کوچه های مان نصب کردیم تا به حرمت و احترام شهدا مبادا گامی برداریم که بی حرمتی به شهدا باشد.

نام شهدا را بر سر در کوچه های مان نصب کردیم تا فرهنگ و غیرت شهدا از خاطرمان نرود و گام های مان در مقابل دشمنان نلرزد.

امّا بیش از یک سال است که در کنار تابلوی نام شهدا در خیابان ها و کوچه های مان ، تابلوهایی با عنوان بهشت ، گلستان و شکوفۀ 1 و 2 و 3 و.... نصب شده است که موجب رنجش خاطر خانواده معظم شهدا و قلوب مردم شهید پرور شهرستان شده است و حدود یک سال قبل طی مکاتبات و صحبت های انجام شده شهردار و شورای اسلامی شهرستان قول اصلاح و تعویض تابلوهای نصب شده را دادند که طی این مدت زمان هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفت است.

 ما یادمان نمی رود که شهدا اگر جاودانه شده اند به خاطر این است که آنها خالصانه با خداوند معامله کرده اند و این رمز ماندگاری آنان تا ابد است و این که نام آن ها را از جایی حذف کنیم در واقع خودمان را محروم کرده ایم از کسانی که بوی خدا می دهند.

DSC03668

نکته ی مد نظر، در اسامی این کوچه ها ، نامگذاری به اسم افرادی مشهور و معروف از جمله شهیدان بوده است که در آینده و سرنوشت کشورشان نقش مهمی داشته اند ، این نکته تا آن جا حائز اهمیت است که در یکی از موارد دستورالعمل شورای عالی انقلاب فرهنگی و هيئت وزيران در این زمینه که به وزارت کشور ابلاغ شده ، آمده است که اگر چنان چه پدر و مادر شهيد در يک کوچه سکونت داشته باشند يا کوچه اي محل سکونت شهيدي بوده است ، نام گذاري کوچه به نام آن شهيد در اولويت قرار دارد شهیدانی که فرزندان و بزرگ شده ی همین کوچه و محله ها بوده اند و زمانی که از سوی دشمن به خاک وطن شان تجاوز شد برای دفاع از سرزمین خود جان دادند.

و امروز تنها اسم شان به عنوان یک الگو بر روی تابلوی های ابتدا و انتهای کوچه شان حک شده است .

آن چه که ذهن مان را در رابطه با نامگذاری کوچه و خیابان های شهرستان درگیر کرده است این است که امروز بر روی این تابلوها فقط نام شهدا نیست در واقع نام شهدا با خطی ریز نوشته و یا پاک شده و اسم هایی همچون بهشت ، گلستان ، شکوفه و ... با خطی بُلد شده در بالا یا پایین نام شهداء قرار گرفته است و دیگر خیلی در آدرس ها نام آن شهیدان ذکر نمی شود .

DSC03666

هیچ توجیهی نمی تواند مردم را راضی به آن نماید که اسامی شهدای والا مقام شهرمان را که سالهای سال با آن مأنوس هستیم با اسامی ديگري تغییر دهیم .

نکته قابل توجه اینکه شهرداری بیشتر شهرستان ها و برخی شهرها نه تنها اسم شهدای والا مقام را تغییر نداده بلکه با چاپ تصویر آنان در ابتدای کوچه ها و خیابان ها یاد و خاطره آنان را هم چنان برای نسل  امروز زنده نگه می دارند.

این در حالی است که مسئولین محترم باید با توجه به اوضاع جامعۀ امروز ما و مخصوصا اوضاع فرهنگی و اجتماعی شهرستان در این چند وقت اخیر برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بیشتر از گذشته تلاش کنند تا بتوانند مردم و به ویژه نسل جوان را که در خطر الگو پذیری غیر اسلامی قرار دارد ، با الگوهای مناسب اسلامی آشنا کنند. 

و ما امیدواریم شهردار و اعضاء شورای اسلامی و سایر مسئولین شهرستان مینودشت برای گرامی داشت همیشگی نام و یاد شهدا و احترام به خانوادۀ عزیز و محترم شهدا و همچنین برای زنده کردن فرهنگ ایثار و شهادت ، با اقدامی انقلابی در ایام دهه فجر مجددا اسامی و نام و یاد شهدا را  به خیابان ها و کوچه های شهرمان بازگردانند.

                                    «   گفت فحشا در کجا آید پدید             گفتمش در کوچه های بی شهید  »

** نمونه تصاویر تابلوها در برخی شهرهای دیگر :

115

00116

انتهای پیام/

پربحث ترین ها