با گذشت 6 روز از وقوع سیلاب در شرق استان گلستان و گنبدکاووس، وضعیت استان از حالت بحرانی خارج شده و امدادرسانی و کمک به سیل زدگان در دست انجام است.

به گزارش گلستان ما به نقل از فارس، پس از حدود 6 روز از وقوع سیلاب در شرق استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس وضعیت این شهر از حالت بحرانی خارج و در فازهای بعدی مدیریت عواقب بعد از بحران قرار گرفته است، هر چند که متاسفانه سیلاب به شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان نیز کشانده شده است.

به منظور بررسی آخرین وضعیت میدانی سیلاب در شهرستان گنبدکاووس با مردم سیل زده و تعدادی از مسوولین شهرستانی گفت و گو کرده‌ایم که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

* حضور کمرنگ نیروهای شهرداری برای پاکسازی محلات

یکی از اهالی محله رسالت گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با تشکر از کمک رسانی نیروهای مردمی و بسیج به مردم این منطقه، افزود: متاسفانه هر زمان که مسوولی برای بازدید از کشور می‌آید مسؤولان گنبدی نیز در این محله دیده می‌شوند و بعد از رفتن وی نیز دیگر آنها را پیدا نمی‌کنیم.

امان محمد با بیان اینکه تنها هلال احمر در روزهای ابتدایی به داد ما رسید و برخی از اهالی گرفتار در آب را نجات داد، گفت: بعد از آن دیگر خبری از شهرداری و نیروهای امدادی نیست و فقط این نیروهای مردمی و بسیجی‌ها هستند که برای پاکسازی محل و منازل ما آمده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ما برای تمیز کردن محله و خروج لجن و گل از منازل نیازمند تجهیزات و آب وسیع هستیم، ادامه داد: نیروهای مردم و بسیجی حاضر در محله هم بدون تجهیزات مکانیکی با سرعت زیادی نمی‌توانند اقدام کنند.

* انتقاد از رفتارهای انتخاباتی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس

یکی از اهالی محله سیدآباد گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با انتقاد شدید از مسوولان شهرستان گنبدکاووس به ویژه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: متاسفانه از روز نخست حادثه فقط فرماندار به همراه معاون سیاسی و امنیتی به ما سر زدند و نماینده و سایر مسؤولان حتی یک بار هم سراغ ما نیامدند.

صادق با اشاره به اینکه نماینده گنبدکاووس چون افراد محلات مدرسی، کمینه، ساحل و رسالت به او رای داده‌اند و می‌خواهد مجددا هم از آنها رای بگیرد هم خودش مدام به این مناطق رفته و هم تمامی مسوولان از جمله وزیر اقتصاد، نماینده رهبری، معاونین استاندار و .. را به آن محلات برده و سمت ما نیاورده است.

وی با تاکید بر اینکه انتظار ما توجه یکسان به همه محدوده شهری برای امدادرسانی و کمک است، گفت: هرچند با کمک هلال احمر، بسیج و نیروهای مردمی به ویژه همسایگان محلات مجاور بخش عمده‌ای مشکلات اولیه را رفع کرده‌ایم اما انتظار ما از شهرداری و شورای شهر نیز کمک به مردم آسیب‌دیده در سیل بدون توجه به نگاه‌های انتخاباتی بود.

* روند پرداخت خسارت تسریع شود

یکی از اهالی محله کوی پلیس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مردم محله ما دیرتر از سایر نقاط شهر از سیلاب رهایی پیدا کردند، تصریح کرد: ماندگاری آب در این منطقه بیش از همه مناطق بود و به همین علت، به نظر ما مشکلات در منازل مسکونی و خیابان‌های این منطقه بسیار فراتر از سایر نقاط بوده است.

حمیدرضا با تاکید بر اینکه مردم همچنان منتظر حضور مسؤولان کشوری در این منطقه برای گفت و گو هستند، اضافه کرد: شاید حضور برخی مسوولان کشوری در برخی محلات از جمله مدرسی با هدف دریافت بیشتر خسارات و ... با دیدن چهره خانه‌های قدیمی و تخریب شده در سیل باشد ولی ما نیز انتظار حضور این مسؤولان را می‌کشیم.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی و با تخلیه آب منازل و کوچه‌ها باید از گل پاکسازی شده و برخی لوازم قابل استفاده پس از شست و شو مورد استفاده قرار بگیرد، گفت: امیدواریم با هماهنگی و همت مسؤولان هرچه زودتر روند پرداخت خسارات وارد شده به منازل و واحدهای تجاری مردم پرداخت شود.

* تامین مناسب بسته‌های غذایی خشک و غذای گرم

یکی از ساکنان در محل اسکان موقت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دبیرستان جعفربای با اشاره به اینکه شرایط غذایی و ارسال بسته‌های غذایی خشک و گرم به این منطقه خیلی خوب بوده است، افزود: همه افراد حاضر در این منطقه که حدودا 700 نفر هستند مشکلی در دریافت غذا ندارند و تقریبا به موقع غذای گرم دریافت می‌کنند.

عاشور محمد با ابراز گلایه نسبت به وضعیت بهداشتی در این محل، گفت: علاوه بر اینکه در این محل تعداد بسیار زیادی از افراد ساکن شده‌اند عمده آنها با لباس‌های گلی و کثیف و از درون گل به این فضا منتقل شده و هر روز نیز با رفت و آمد به محل سکونت خود با وضعیتی غیر تمیز به محل بازمی‌گردند.

وی با تاکید بر لزوم احداث حمام و امکانات بهداشتی سیار در این منطقه، ادامه داد: ضدعفونی کردن فضا و توجه ویژه به بهداشت منطقه نیز از جمله درخواست‌های ما از مسوولانی است که در هلال احمر، بسیج و آموزش و پرورش به ما خدمت می‌کنند.

* دور بودن محل اسکان موقت از محلات مشکل آفرین است

یکی از ساکنان محل اسکان موقت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه از کمک مردم و مسوولان به سیل زدگان کمال تشکر را داریم، گفت: اینکه برای ما سرپناهی هرچند موقت آماده شده و غذای گرم و خشک به میزان کافی به ما می‌رسد جای قدردانی دارد ولی برخی مسائل نیز جای گلایه را باز می‌گذارد.

عیسی بیک محمدی با اشاره به اینکه محل اسکان موقت باید نزدیک به محل سکونت افراد در محلات مختلف باشد، گفت: ما باید به صورت مرتب به محل سکونت برویم و به بسیجیان و نیروهای امدادی که مشغول تمیزکردن منزل و محل ما هستند کمک کنیم ولی بدون وسیله نقلیه این مسافت دور را نمی‌توانیم طی کنیم چون پولی هم در اختیار نداریم که آژانس بگیریم.

وی با بیان اینکه تقاضای ما این است که ما را به محلی نزدیک‌تر به محله منتقل کرده و در مدرسه، مسجد و یا سالن ورزشی در نزدیکی آن ساکن کنند، گفت: این‌گونه به نظر ما با کمک و حمایت خودمان زمان کمتری برای حل مسائل و مشکلات در محله صرف خواهد شد.

* فعالیت شبانه‌روزی تیم‌های امدادی و عملیاتی در سه جبهه

فرماندار ویژه گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در تشریح آخرین وضعیت شهرستان گنبدکاووس پس از سیلاب اخیر با اشاره به اینکه بالغ 25 درصد شهرستان گنبدکاووس به صورت مستقیم با سیلاب مواجه شده است، اظهار کرد: با تلاش و همت شبانه‌روزی نیروهای امدادی، عملیاتی و نیروهای مردمی به لطف خدا سطح آب در تمامی مناطق فروکش کرده است.

عبدالقدیر کریمی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت‌ها در سه جبهه موازی در حال انجام است، افزود: در بخش نخست نیروهای عملیاتی مشغول پاکسازی مسیرها و معابر، منازل و محلات از گل و لای وارد شده به فضا و ایجاد شرایط حداقلی برای بازگشت حیات و امکان بازگشت مردم به محلات هستند.

وی جبهه دوم فعالیت‌ها را اسکان موقت و رسیدگی به مردم بی‌خانمان در این اماکن پنج گانه دانست و خاطرنشان کرد: تهیه بسته‌های غذایی خشک، غذای گرم، آب معدنی، امکانات اولیه رفاهی از جمله پتو، بالشت و ... در کنار اجرای برنامه‌های فرهنگی در راستای ایجاد آرامش روانی بخش دیگر فعالیت‌های این بخش است.

فرماندار ویژه گنبدکاووس فعالیت بیش از 30 تیم کارشناس بیمه برای برآورد خسارت وارد شده به منازل و واحدهای تجاری را در شهر و چندین تیم برآورد خسارت در زمین‌های کشاورزی روستایی بخش سوم فعالیت‌ها عنوان کرد و گفت: مردم مطمئن باشند به زودی ضمن بازگشت شرایط زندگی عادی به آنها خسارت‌های وارد شده به مردم نیز پرداخت خواهد شد.

* اسکان سه هزار خانوار در محل‌های اسکان

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مردم سیل زده در گنبدکاووس در پنج نقطه از شهر به صورت موقت اسکان داده شده‌اند، اضافه کرد: در مجموع بالغ بر سه هزار خانواده تا کنون در این محل‌های موقت اسکان داده شده‌اند.

اصغر نودهی از توزیع 416 دستگاه چادر در محل‌های اسکان موقت خبر داد و گفت: این تعداد به جز تعداد 100 دستگاه چادر ارسالی برای عشایر است که از مسیر خاص خود و توسط بالگرد و راه زمینی به این عزیزان تحویل شده است.

وی با تاکید بر اینکه تا کنون بیش از 14 هزار و 650 نفر در شهرستان گنبدکاووس از امدادرسانی هلال احمر به صورت مستقیم بهره‌مند شده‌اند، خاطرنشان کرد: تاکنون 847 دستگاه موکت، یک‌هزار و 120 بسته غذایی یک ماهه، 716 بسته غذایی 72 ساعته، 4 هزار و 956 بطری آب معدنی، 17 هزار قرص نان، 9هزار و 500 پرس غذای گرم، 2 هزار و 300 کنسرو بین حادثه‌دیدگان و گرفتار در سیلاب توزیع شده است که برخی کمک‌های خودجوش مردمی و نهادهای فرهنگی و مذهبی را نیز باید به این آمار اضافه کرد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

گلستان ما نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید