مراسم تجلیل از 60 برگزیده کشوری شانزدهمین دوره جشنواره ره آورد سرزمین نور با حضور مسئولان لشکری و کشوری در سالن شهید جهان آرا مجتمع اردوگاهی شهید باکری خرمشهر برگزار شد.

به گزارش گلستان ما به نقل از بسیج، 20 اسفند که فرار می رسد، حال و هوای دیگری در مناطق عملیاتی دفاع مقدس شکل می گیرد، هر چند در طول سال شاهد اعزام کاروان های راهیان نور مردمی، دانشجویی،دانش آموزی و اقشار مختلف به مناطق عملیاتی دفاع مقدس هستیم اما روزهای منتهی به نوروز، سیل حضور مشتاقات شهدا در مناطق عملیاتی دفاع مقدس افزایش چشمگیری به خود می گیرد؛ از این میان، جشنواره ای تحت عنوان جشنواره ره آورد سرزمین نور در دل راهیان نور شکل گرفته است و زمینه را برای هنرمندان و ادیبان علاقمند به عرصه راهیان نور و دفاع مقدس مهیا می کند که دیده ها و شنیده های خودشان را از مناطق عملیاتی دفاع مقدس در قالب های شعر، داستان، متن ادبی، دلنوشته، عکس، فیلم، فیلمنامه، نمایشنامه و... تهیه کنند و به این جشنواره ارسال نمایند. 21 اسفند شاهد برگزاری هفدهمین دوره از این جشنواره مردمی بودیم که به گفته مسئولان، از میان قریب به 40 هزار اثر رسیده به این دوره از جشنواره، 60 نفر به عنوان منتخب کشوری در رشته های مختلف برگزیده شدند و طی مراسمی با عنوان اختتامیه شانزدهمین دوره جشنواره ملی سرزمین نور که با حضور حضور حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه ،سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین، سردار یعقوب سلیمانی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج، خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران در سالن شهید جهان آرا مجتمع اردوگاه شهید باکری خرمشهر برگزار گردید،، از آنان تجلیل شد.

این مراسم با قرائت قرآن کریم و سرود ملی آغاز گردید. سپس سردار یعقوب سلیمانی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج برای عرض خیرمقدم، پشت تریبون قرار گرفت. 

امام خامنه ای معتقدند که راهیان نور یک فناوری در جهت استخراج مفاهیم دفاع مقدس است

سردار یعقوب سلیمانی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج در مراسم شانزدهمین دوره اختتامیه جشنواره ملی ره آورد سرزمین نور که در اردوگاه شهید باکری خرمشهر در حال برگزاری است، گفت: جشنواره ملی ره آورد سرزمین نور در نوع خودش یکی از مردمی ترین جشنواره ها در کشور محسوب می شود که در عرصه فرهنگ و هنر در جهت تعالی و تحقق برنامه های راهیان نور فعالیت می کند و امسال شانزدهمین سال حضورش را پشت سر می گذارد.

وی ادامه داد: جشنواره ملی ره آورد سرزمین نور در 4 بخش مردمی، بخش بین الملل، بخش ویژه و بخش های حرفه ای و در 20 رشته، فعالیت خودش را آغاز کرده است و امسال شاهد ارسال بیش از 36 هزار اثر به دبیرخانه این جشنواره بودیم.

سردار سلیمانی با بیان اینکه امام خامنه ای در خصوص حرکت راهیان نور معتقدند که راهیان نور یک فناوری جدید است و ابزاری جهت استفاده از ثروت عظیم دفاع مقدس محسوب می شود، افزود: نسل های بعد باید از این گنج تمام نشدنی استفاده نمایند و امید پیدا کنند و خودشان را بشناسند و عرصه های دفاع مقدس را نباید فراموش کرد.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج تاکید کرد: راهیان نور یکی از بسترهایی است که می توان حماسه ها و ایثارگری ها و فداکاری ها به واسطه آن به نسل امروزی انتقال داد.

وی ادامه داد: امام خامنه ای تاکید ویژه ای داشته اند که نباید گذاشت که گنجینه دفاع مقدس دچار تحریف شود و ما در راهیان نور تلاش می کنیم که واقعیت های دفاع مقدس را به نسل امروزی معرفی نماییم.

سردار سلیمانی با بیان اینکه راهیان نور در تداوم دفاع مقدس قرار دارد، افزود: یکی از ویژگی های مهم سفرهای راهیان نور، مردمی بودن آن است.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج گفت: جشنواره ره آورد سرزمین نور، بستری برای ترویج فرهنگ دفاع مقدس و مستند کردن و تبیین کردن آثار هنری است که باید به آن اهتمام و توجه داشته باشیم.

جشنواره ملی ره آورد سرزمین نور بهانه‌ای برای مرور وقایع دفاع مقدس است

سردار غلام حسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج در این مراسم، اظهار داشت: این جشنواره بهانه‌ای است برای مرور آنچه در ۸ سال دفاع مقدس رخ داد؛ البته آنچه در دفاع مقدس رخ داد و بزرگی کار رزمندگان اسلام در این قالب قابل بیان نیست.

وی ادامه داد: دفاع مقدس ۸ ساله همانطور که گفته شده حقیقتاً کربلا بود، در کربلا امام حسین (ع) از امکانات دنیوی چیزی در اختیارش نبود، تنها خودش بود و اهل بیت بزرگوارش بر سر اجرای تکلیف خود محاسبه دنیوی نکردند و حضرت نیز به اسارت اهل بیت فکر نکرده بود.

سردار غیب پرور کربلای ایران را مینیاتوری از کربلای امام حسین (ع) دانست و گفت: ملت ما در دفاع مقدس محاسبات دنیوی نکرد، مردم ما به نبود تجهیزات و اینکه همه دشمنان از شرق تا غرب دست در دست هم مقابل ما ایستاده اند فکر نکرد و می‌گفت نمی‌خواهد توسری خور و ظلم پذیر باشد.

سردار غیب پرور افزود: مگر پیام انقلاب اسلامی جز این بود که ما در پناه دین خدا می‌خواهیم روی پای خودمان بایستیم؟

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) را یاران ناب همراهی کردند و عیار ولایتمداری این یاران انقدر معتبر بود که امام خود را در تاریکی شب رها نکردند، افزود: در دفاع مقدس، از آذربایجان تا خراسانات، از خطه غیرتمند شمال تا فارس و کرمان و یزد وایلام و هرمزگان و کرمانشاه و بوشهر، همه و همه آمدند تا بگویند ما نسبت به اسلام، تکلیف داریم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه صحنه دفاع مقدس حقیقتاً کوچک‌شده کربلای سال ۶۱ هجری است، گفت: آنچه که در محرم سال ۶۱ رخ داد اعم از دلدادگی، ایثار، از خودگذشتگی، توکل، صبر و وفا، در دفاع مقدس نیز رخ داد.

سردار غیب‌پرور با بیان اینکه در دفاع هشت ساله همه اعم از پیر و جوان و میانسال و کهنسال آمدند اما قاطبه رزمندگان اسلام را قشر جوان تشکیل می‌داد، عنوان کرد: معدل سن شهدای ما در دفاع مقدس حدود ۲۲ سال و نیم بود و دنیا باید ببیند که در دفاع از عقیده و انقلاب، جوانان ما کمر همت را محکم می‌بندند و سختی‌ها را تحمل می‌کنند.

وی افزود: امروز کسانی که احساس می‌کنند گذشته خوبی نداشته اند اما خواهان یک انقلاب درونی هستند، زندگینامه شهید شاهرخ ضرغام را بخوانند و ببینند که خدواند عالم چگونه او را نورانی کرد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه گنج‌های هشت سال دفاع مقدس را باید استخراج کرد، گفت: راه نجات و فلاح و رستگاری امروز ما تنها از رهگذر باور کردن جوانان می‌گذرد.

سردار غیب‌پرور ادامه داد: از سال‌های گذشته به ویژه در سال ۹۷ با مشاهده سلسله بیانات نورانی رهبر معظم انقلاب، توجه ویژه ایشان را به قشر جوان در می‌یابیم. این توجه ویژه، نه از سر تعارف بلکه از روی حکمت است.

وی در پایان با بیان اینکه جوانان امروز کسانی هستند که آینده انقلاب بیمه‌شده فعالیت آنهاست، به شرطی که ما آنها را باور کنیم گفت: در راهیان نور خبری از هتل‌های چند ستاره نیست اما قطعه قطعه این سرزمین میقات عشق است.

پس از پایان سخنرانی سردار غیب پرور، شاهد اجرای گروه نمایشی بودیم که با موضوع دفاع مقدس برای حاضرین مراسم ایفای نقش نمودند. 

حماسه هشت سال دفاع مقدس تجلی ولایتمداری بود

حجت‌الاسلام عبدالله حاج صادقی در اختتامیه این دوره از جشنواره اظهار کرد: دفاع ما مقدس بود چرا که این حماسه و جنگ ما جلوه الهی به خود گرفته بود.

وی عنوان کرد: راهیان‌نور زمینه‌ای برای زنده نگه داشتن جوانان است. امروز جوانان ما نیز با دشمن در حال جنگ هستند و با حضور در مناطق عملیاتی با حماسه و آرمان‌های شهدا آشنا می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: جبهه برای شهدا سختی نداشت بلکه آنها در این فضا عاشقانه حضور داشتند و به سوی لذت‌های معنوی پرواز کردند.

حاج صادقی افزود: لذت‌های مادی و دنیوی در مقابل لذت‌های عظیم معنوی ناچیز و هیچ بود، شهدای ما با این لذت‌های معنوی آسمانی شدند.

وی اظهار کرد: شهیدان در جبهه‌ها تابع ولایت بودند و حماسه هشت سال دفاع مقدس تجلی ولایتمداری بود. 

به گزارش بسیج، تجلیل از برگزیدگان این دوره از جشنواره و اجرای سرود نیز از جمله برنامه های دیگر این همایش بود. به گفته مسئولان این دوره از جشنواره، ارسال آثار به جشنواره ره آورد سرزمین نور نسبت به سال گذشته 57 درصد رشد داشته است و امسال در 7 استان از کشور شاهد برگزای این جشنواره به صورت استانی بودیم.

انتهاي پيام/